Umowa partnerska z INTBAU NORGE podpisana!

8 grudnia 2022 roku w Oslo w siedzibie INTBAU Norge przy St. Olavsgate odbyło się uroczyste przekazanie umowy partnerskiej zawartej w listopadzie br. pomiędzy Gminą Czechowice-Dziedzice a INTBAU. Ze strony polskiej umowę podpisał Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, a ze strony norweskiej Przewodniczący INTBAU Norge Arne Sødal.

W spotkaniu uczestniczyła – na zaproszenie norweskiego partnera – polska delegacja, która podczas kilkudniowej wizyty w stolicy Norwegii brała udział również w konferencji promującej i oficjalnie otwierającej czechowicki projekt oraz dwóch planowych szkoleniach projektowych z zakresu tzw. NBS (nature based solutions), między innymi dotyczących rozwiązań opartych na przyrodzie rekomendowanych do stosowania w polskich miastach na przykładzie państw Zachodniej Europy oraz z zakresu wytycznych i zaleceń dotyczących tworzenia polityk i zachęt wspierających wdrażanie NBS w polskich miastach na przykładzie państw Zachodniej Europy, a także obejmujących m.in. zagadnienia sustainable development oraz landscape & urban analysis and transect. Więcej na ten temat piszemy w odrębnym artykule.

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut i Przewodniczący INTBAU Norge Arne Sødal | fot. AB, KS/UM

INTBAU Norway to stowarzyszenie, które wspiera tradycyjne, lokalne budownictwo oraz tworzenie lepszych miejsc do życia, w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Partner uczestniczy w projekcie w ramach zaplanowanych działań edukacyjno-informacyjnych oraz promocyjnych, w trakcie których dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie racjonalnego gospodarowania zasobami i realizacją inwestycji w zgodzie z interesami środowiska naturalnego. Partnerstwo to przyczynia się do upowszechnienia wiedzy i doświadczeń oraz ma wesprzeć realizację projektu „Z zapałem przeciw zmianom klimatu – zielono-niebieska infrastruktura w Gminie Czechowice-Dziedzice” oraz posłużyć planowaniu i realizacji kolejnych projektów z zakresu zielono-niebieskiej infrastruktury na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice.

INTBAU (International Network for Traditional Building, Architecture & Urbanism – dosł. tłum. Międzynarodowa Sieć Budownictwa Tradycyjnego, Architektury i Urbanistyki) to globalne porozumienie zajmujące się tworzeniem lepszych miejsc do życia poprzez tradycyjne budownictwo, architekturę i urbanistykę. Celem działalności INTBAU jest wspieranie i poszerzanie globalnej społeczności, która projektuje, wykonuje, konserwuje, bada i cieszy się tradycyjnymi budynkami i miejscami. Misją INTBAU jest wspieranie tradycyjnego budownictwa, zachowanie lokalnego charakteru i tworzenie lepszych miejsc do życia. Misja ta jest realizowana m.in. poprzez promowanie zrównoważonych sposobów budownictwa na całym świecie, tworzenie międzynarodowej platformy dla lokalnego projektowania i budowy, a także zachęcanie do budowania, architektury i urbanistyki, które służą przyszłości społeczności i środowiska poprzez utrzymanie równowagi między naturą a społeczeństwem. INTBAU zostało założone w 2001 roku i od tego czasu zyskało ponad 30 oddziałów i prawie 8000 członków w ponad 100 krajach na całym świecie. Stowarzyszenie działa pod patronatem jego założyciela, byłego Księcia Walii i obecnego króla Wielkiej Brytani Karola III.

Oddział norweski, czyli INTBAU Norway (po norwesku: INTBAU Norge) istnieje, aby zrzeszać praktyków, naukowców, liderów społeczności i ogólnych zwolenników w celu promowania wartości tradycyjnej architektury i projektowania oraz znajdowania rozwiązań dla wyzwań związanych ze środowiskiem zabudowanym. To aktywna sieć osób i instytucji, które zajmują się tworzeniem humanitarnych i harmonijnych budynków i miejsc z poszanowaniem lokalnych tradycji. Założeniem jest przekonanie, iż tradycje pomagają zrozumieć historię, wzbogacają nasze życie i pozwalają zachować dziedzictwo kraju dla przyszłości. Lokalne, regionalne i narodowe tradycje dają społeczeństwu możliwość zachowania indywidualnej odrębności w świecie charakteryzującym się globalizacją, a dodatkowe wtopienie architektury – w tym architektury użytkowej i gospodarczej – w przyrodę i środowisko naturalne pozwala jeszcze lepiej wyrazić, ale i zachować charakter danej przestrzeni i społeczności. Znakomitym przykładem takiej działalności i dostosowania infrastruktury do przyrody jest Norwegia, w której dodatkowo samo w sobie ma to charakter silnie tradycyjny. Norweski INTBAU został założony przez Audun Engh i Arne Sødala w 2006 roku.

PM, CEE/UM

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut i Przewodniczący INTBAU Norge Arne Sødal
Skip to content