Rozstrzygnięto pierwsze konkursy edukacyjne

Rozstrzygnięto trzy pierwsze ekologiczne konkursy edukacyjne dla uczniów gminnych szkół w ramach projektu pn. “Z zapałem przeciw zmianom klimatu – zielono-niebieska infrastruktura w Gminie Czechowice-Dziedzice”. Ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród odbyło się 21 kwietnia 2023 roku, przy okazji gminnych obchodów Dnia Ziemi.

Największe międzynarodowe święto ekologiczne to doskonała okazja, aby podsumować pierwszy blok konkursów edukacyjnych w ramach naszego klimatycznego, zielono-niebieskiego projektu. To właśnie głównym celem tego święta jest przybliżenie społeczeństwu problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety, do których z pewnością należy zaliczyć zmiany klimatyczne. Na piątkową uroczystość ogłoszenia zwycięzców i wręczenia nagród zaproszeni zostali laureaci konkursów wraz z opiekunami, nauczycielami bądź rodzicami.

Konkursy zostały ogłoszone 31 stycznia br. i były skierowane do uczniów wszystkich szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Czechowice-Dziedzice realizująca projekt pn. “Z zapałem przeciw zmianom klimatu – zielono-niebieska infrastruktura w Gminie Czechowice-Dziedzice”. Pisaliśmy o tym tutaj. W dniach 1-2 lutego pracownicy Centrum Edukacji Ekologicznej zawitali do wszystkich gminnych szkół podstawowych i zapraszali społeczności szkolne do udziału w konkursach, przekazując stosowne dokumenty zgłoszeniowe i przybliżając zasady konkursów. Zgodnie z regulaminami, każda szkoła mogła wydelegować po dwóch swoich reprezentantów do każdego konkursu. Niektóre placówki zdecydowały się na przeprowadzenie wewnętrznych eliminacji. Prace należało dostarczyć do CEE do 20 marca. Organizatorem konkursów jest Centrum Edukacji Ekologicznej.

Dla tych, którzy wykazali się najciekawszymi pracami i okazali się najbardziej kreatywni przekazując innym swoją pracą największą dawkę inspiracji, skłaniającą do zainteresowania się tematem zmian klimatycznych, przewidziano atrakcyjne nagrody. Liczył się przede wszystkim pomysł, zainteresowanie tematem i szeroko pojęte walory edukacyjno-artystyczne. Narada komisji konkursowej, w skład której wchodzili przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska, Wydziału Promocji i CEE, odbyła się w dniu 13 kwietnia br. Do jury konkursowego zaproszono również przedstawiciela Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach. Zwycięzcy otrzymali rowery górskie, nagrodą za zajęcie drugich miejsc były deskorolki elektryczne, a trzecie miejsca nagrodzono rolkami. Nagrody i pamiątkowe dyplomy oraz upominki wręczali Zastępca Burmistrza Czechowic-Dziedzic Maciej Kołoczek i Przewodniczący komisji konkursowej Przemysław Szwed, zastępca naczelnika CEE.

W pierwszym konkursie, którego tematyką było znaczenie bioróżnorodności „Kto z kim współpracuje – czyli zależności międzygatunkowe wśród zwierząt” złożono w sumie 14 prac. Udział brali uczniowie z klas IV-VI, a zadaniem konkursowym było napisanie wiersza lub opowiadania na temat znaczenia bioróżnorodności i zależności międzygatunkowych występujących wśród rodzimych gatunków zwierząt. Pierwsze miejsce uzyskała Alicja Kacperska ze Szkoły Podstawowej im. ks. Józefa Londzina w Zabrzegu, drugie – Hanna Trzop z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 im. Jana Brzechwy w Czechowicach-Dziedzicach, a trzecie – Fryderyk Klekot ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach.

W drugim konkursie, którego tematyką były alternatywne środki transportu „A gdyby tak samochód zamienić na… czyli alternatywne środki transportu” złożono w sumie 15 prac. Udział brali uczniowie z klas VII-VIII szkoły podstawowej (wyjątek stanowiły szkoły, w których klasy VII i VIII w bieżącym roku szkolnym nie są prowadzone – w takim przypadku dopuszczone zostały do udziału w konkursie uczniowie klasy VI lub innej najwyższej rocznikowo kategorii klas, które w bieżącym roku szkolnym w danej szkole są prowadzone). Zadaniem było stworzenie plakatu (opracowanie graficzne i hasło), przedstawiającego przewagę alternatywnych środków transportu. Pierwsze miejsce zajęła Maja Wajda ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Kazimierza Wielkiego w Czechowicach-Dziedzicach, drugie – Kamila Szypuła ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Orła Białego w Czechowicach-Dziedzicach, a trzecie – Edyta Parma ze Szkoły Podstawowej im. ks. Józefa Londzina w Zabrzegu.

W trzecim konkursie, którego tematyką była ochrona powietrza „Oddychamy tym co mamy – czyli zanieczyszczenia i ochrona powietrza” złożono 25 prac. Udział brali uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej, a zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej poruszającej temat zanieczyszczeń powietrza i jego ochrony. Pierwsze miejsce zajął Kamil Czech ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Orła Białego w Czechowicach-Dziedzicach, drugie – Hanna Górka ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Zofii Kossak-Szczuckiej w Ligocie, a trzecie – Patrycja Jarząbek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach.

Projekt przewiduje przeprowadzenie w sumie siedmiu konkursów dla dzieci i młodzieży (ze szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Czechowice-Dziedzice – realizator projektu), które ogłaszane są w 2023 roku w trzech blokach – wiosennym, letnim i jesiennym. Dzięki temu, mogą w nich wziąć udział uczniowie aż dziewięciu roczników szkolnych. Niebawem ogłoszony zostanie letni konkurs, powiązany z wakacjami. Ponownie pracownicy Centrum Edukacji Ekologicznej zawitają do gminnych szkół wraz z zaproszeniami do udziału, dostarczając rozstrzygnięcia oraz pamiątkowe dyplomy za udział i upominki dla uczestników zakończonych konkursów.

Warto wiedzieć, iż wszystkie konkursy tematycznie wiążą się z cyklem projektowych artykułów prasowych, które systematycznie pojawiają się w Kronice Beskidzkiej i są dostępne na stronie projektu. Więcej na temat projektowych konkursów edukacyjnych piszemy tutaj.

Ceremonia ogłoszenia zwycięzców i wręczenia nagród | fot. AS, CEE/UM

Zadanie dofinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 (w ramach programu: “Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”, obszar programowy: Klimat) i współfinansowane z budżetu państwa za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (na podstawie umowy nr MFEOG.07.03.01-12-0043/21-00 z dnia 26 listopada 2021 roku).

JZ i PM, CEE/UM

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut i Przewodniczący INTBAU Norge Arne Sødal
Skip to content